İş Başvurusu Ön Yazı Örneği


Ön yazı iş başvurularında CV veya başvuru formu ile birlikte işverene, işyerine sunulan özgün ve kişiliğinizi yansıtan kısa tanıtım yazısıdır. İş başvurusu yaparken özgeçmişin yanına ön yazı eklenmesi önerilmektedir.

Özgeçmiş genel olarak tüm iş ilanlarına başvuru yapmak üzere hazırlanır. Ancak ön yazı başvurulan işe özel, kişinin tecrübe ve becerini yansıtan çok da detaya girilmeyen nitelikte olmalıdır. İş başvurularında sunulan ön yazıda; hangi pozisyonla ilgilenildiğini, işe uygunluğunuzu anlatan cümleler kullanılmalıdır.

Ön yazı ilk izlenin oluşturacağından çok önemlidir. Bu nedenle niçin işle ilgilendiğinizi ve niçin başvurmak istediğinizi, o firmayı neden tercih ettiğinizi uygun bir dille anlatmalısınız. Unutmayın ki sizi hiç tanımayan birisine kendinizi ifade etmeye çalışıyorsunuz. Amacınız işin özelliklerine uygun olduğunuz için o işe talip olduğunuzu düzgün cümlelerle anlatarak işvereni ikna etmek olacaktır. Bunu da özellikleriniz ve farklı yönlerinizi anlatarak yapmalısınız. İş ilanında istenilen kriterlerin sizin yeteneklerinizle uyum sağladığını ifade ederek, örnekler vermelisiniz.

Herkesin ön yazısı özgün olduğundan, farklı işlerine yönelik hazırlandığından, aynı formatta farklı birçok ön yazı hazırlanabilir. Çünkü ön yazının amacı budur. Özellikleri benzeyen adaylar arasından işverenin gözünde bir fark yaratmanızı sağlayacak bilgiler içermesidir

Siz de özgün ön yazıyla farklarınızı ortaya koyabilir, işverene kendinizi daha iyi ifade ederek diğer adaylardan farklı olduğunuzu hissettirebilirsiniz.

 

İşte size bir İş Başvurusu Ön Yazı Örneği

Değişik ön yazı formatı ve ön yazı örnekleri...

Bu ön yazı örneklerini kendinize uyarlayabilirsiniz. Bu örneklerden yola çıkarak siz de başarılı ön yazılar oluşturabilirsiniz.

 

Ön Yazı Formatı

Burada içeriğini kendinizin dolduracağı bir ön yazı formatı örneği var.

Giriş

Sayın İlgili,

Başlangıç kısmı

Bu bölümde hangi pozisyonda görev almak istediğinizi, neden işverenin sizi iş görüşmesine çağırması gerektiğine değinin.

İlk paragraf

Yazınız, neden bu ön yazıyı yazdığınıza dair bilgi içermeli. İş ilanı için hangi pozisyona neden başvurmaya karar verdiğinizi anlatın.

Hangi özelliklerinizin başvurduğunuz iş için uygun olduğunu belirtin. İşin ihtiyaçları ve sizin yetenekleriniz arasında bağlantılar kurun. İyi olduğunuzu düşündüğünüz özelliklerinize değinin. Özgeçmişinizdeki bilgilerinizle örtüşen cümleler kurun ancak aynen tekrar etmeyin.


Ön yazınızı pozisyona başvurunuzla ilgilendiği için yetkiliye teşekkür ederek  ve gelişmelerle ilgili bilgi beklediğinizi de ekleyebilirsiniz. İsminizi soy isminizi yazıp, teşekkür ve imzanızla yazınızı sonlandırabilirsiniz.

 

İş Başvurusu Ön Yazı Örneği 1

Bu ön yazıyı genel başvurularda da kullanacak türden.

Sayın Yetkili,

İnsan Kaynakları sayfanızda yayınlanan “Müşteri İlişkileri Direktörü” ilanınız ilgimi çekti. Bu pozisyonun benim deneyim, bilgi ve becerilerime oldukça uygun olduğunu düşünüyorum.

ABC şirketinde “ Müşteri İlişkileri Sorumlusu” olarak yaptığım pazar analizleri ile yeni müşteriler kazandırarak ve müşteri memnuniyetini hedeflerin üzerine çıkararak, şirketimin karlılığını önemli ölçüde arttırdım.

Bugüne kadar çalıştığım şirketlerde araştırmacı, yeniliklere uyum sağlayarak, şirketlerimin daha etkin bir yapıya kavuşmasını sağladım. Bahsettiğim araştırmacı kişiliğim, yenilikçi yapım ve bugüne kadar gösterdiğim performans ve tecrübem ile şirketiniz için de son derece yararlı olacağıma inanıyorum.

Mülakata katılarak tanışmayı ve işin becerilerime uygunluğu hakkında konuşmayı çok isterim. Ekstra bilgi isterseniz iletişim bilgilerimden bana ulaşabilirsiniz.

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Ad Soyadı ve İmza

 

İş Başvurusu Ön Yazı Örneği 2

Bu ön yazı iş ilanındaki özelliklerle uyumlu olduğunuzu vurgulayan, işlevsel bir ön yazı türüdür. Bu tür bir ön yazıyı sadece belirli bir pozisyon için kullanabilirsiniz.

Sayın İlgili,

İnsan Kaynakları sayfanızda yayınlanan “Pazarlama ve Satış Sorumlusu” pozisyonunuzla ilgileniyorum. Özgeçmişimin, eğitimimin ve yeteneklerimin işin özelliklerine ve şirketiniz bakış açısına uygun olduğunu düşünüyorum.

İş için aradığınız şartları taşıyorum.

Uludağ Üniversitesi İşletme mezunuyum.

Üç yıl halkla ilişkiler asistanı olarak çalıştığım dönemde MS Office ekipmanlarından Excel, Power Point, Word uygulamalarını yoğun olarak kullandım.

Beş yıldır deneyimim ve ehliyetim bulunuyor.

İş için seyahat engelim bulunmuyor.

İngilizce eğitim aldım, akıcı bir şekilde İngilizce kullanabilirim.

Özgeçmişim ve ön yazımla ilgilendiğiniz için teşekkürler. Mülakata katılarak iş ve işin becerilerime uygunluğu hakkında detaylı konuşmayı çok isterim.

Teşekkür ederim

Ad, Soyadı ve İmza 

 

Kaynak: http://www.iskur.us/is-basvurusu/is-basvurusu-on-yazi-ornegi.html

Güncel İş Ilanları
Güncel Haberler
Güncel Duyurular
Yakın Zamandaki Etkinlikler

Sosyal medayada karmer

Bize Ulaşın

Bursa Uludağ Üniversitesi Görükle Kampüsü
Nilüfer - Bursa
(Eğitim Fakültesi B Blok Karşısı, Halk Bankası Yanı)
Telefon : +90 224 2942810-13
E-Posta : karmer@uludag.edu.tr

Uludağ Üniversitesi

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - 2024
Metin ULAŞ - (Yazılım)
Coşkun KAZANCI - (Grafik Tasarım)