Kariyer uzmanlarından iş bulma stratejileri


İşte kariyer uzmanlarından tavsiyeler: 

 

Birinci adım: Özgeçmişinizi güncelleyin. Yılsonları her zaman özgeçmişinize geçen süre içinde kazandığınız yeni becerileri eklemek için ideal bir zaman. Özgeçmiş hazırlarken sadece sorumluluklarınızı sıralamayınız. Bu size avantaj getirmez. Gösterişli bir CV’de sonuçlara da mutlaka yer verin. Kısaca çalıştığınız projeleri özetleyin.

 Kariyer planınızı çizin: Aynı ev bütçesi gibi düşünün. Ancak bu sizin profesyonel yaşamınızın planı olmalı. Buraya ulaşmak için hangi yolları denemeniz gerekir diye düşünün. “Kariyer planınızın olması hemen iş bulma anlamına gelmiyor. Özellikle de son dönem yaşanan krizden sonra değişen iş gücü piyasasında” diyor önde gelen insan kaynakları uzmanları. Ve dünyada işsiz kalanların kullandığı taktiklerin birkaçı örnek olarak sırlanıyor.

Kendinizi sokaklara atın: 11 aylık ümitsiz iş arayışından sonra ABD’li, Joshua Persky kendini Manhattan sokaklarına atıp üzerinde taşıdığı bir kartona CV’sini de ekleyerek, “Tecrübeli MIT mezunun iş arıyor “ yazmıştı. Joshua Persky’nin bu hareketi Türk basınında geniş yer bulmuştu. Bu taktiği kısa zaman içinde iş bulmasını sağladı. Persky, geçen ay New York muhasebe firması Weimar LLP’de işe başladı. İşsiz emlak uzmanı Javier Pujal da, işten atıldıktan sonra kendi işini yarattı. Pujal, “ İş görüşmesi satın alınır” internet sitesini açtı. Neden böyle bir site açtığını Pujal “ Bu bir arz ve talep sorunudur, iş arayan yığınla insan var, ama diğer taraftan da iş görüşmesi yapmaktan nefret eden yöneticiler de mevcut. Ben onlara aracılık etmek için siteyi açtım” sözleriyle açıkladı.

 

 

Kaynak: http://www.haberturk.com/ekonomi/makro-ekonomi/haber/119296-kariyer-uzmanlarindan-is-bulma-stratejileri

Güncel İş Ilanları
Güncel Haberler
Güncel Duyurular
Yakın Zamandaki Etkinlikler

Sosyal medayada karmer

Bize Ulaşın

Bursa Uludağ Üniversitesi Görükle Kampüsü
Nilüfer - Bursa
(Eğitim Fakültesi B Blok Karşısı, Halk Bankası Yanı)
Telefon : +90 224 2942810-13
E-Posta : karmer@uludag.edu.tr

Uludağ Üniversitesi

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - 2024
Metin ULAŞ - (Yazılım)
Coşkun KAZANCI - (Grafik Tasarım)