İş Ararken Bunlara da Dikkat


Öğrenci kulübünde görev yaptım, deneyimden sayılır mı?
Kesinlikle! İşverenler okul yıllarında herhangi bir iş deneyimin olup olmadığına bakacaklar. Bir öğrenci kulübünde görev almış, anketörlük yapmış, gazete satmış, bir dernekte gönüllü çalışmış, stand hostesliği yapmış, hatta semt pazarında bir şeyler satmış olabilirsin. Bunların her biri birer deneyimdir. Kısa süreli de olsa böyle bir çalışman olduysa mutlaka özgeçmişine yaz... Seni diğerlerinden farklı kılacaktır. 

İş başvurularında, şirketi seçerken neye dikkat etmeliyim? Ücrete mi, şirketin büyüklüğüne mi, yoksa marka bilinirliğine mi? 
Niceliksel büyüklük veya bilinirlik iş arama sürecinde seni etkileyecek faktörler ama aslolan ikisi de değil. En doğru şirket, kurumsal olabilmeyi başarmış, en azından kısa vadeli hedef olarak kurumsal şirket olmayı hedefleyen şirketlerdir. Hedefleyen diyorum çünkü sen henüz yeni kurulmuş bir şirkete de iş başvurusunda bulunabilirsin. 

Okuduğum bölümün kişiliğime uygun olmadığını düşünüyorum. Bambaşka bir alana geçmek istesem zaman kaybeder miyim? 
Bu, eğitim aldığın konuya göre değişir ama sadece bilgi ve deneyim kazanmak konusunda biraz daha dezavantajlı olursun. İçindeki potansiyel sana bir konuda çok başarılı olacağını söylüyorsa, buna kulak ver ve şansını dene. Belki biraz daha fazla çalışman gerekecek ama kendini geliştirerek aradaki farkları kapatmak elinde. Yalnız, çok özel bir bölüm bitirip de bu işi yapmak istemediğini düşünüyorsan, bir kez daha düşünmeni öneriyorum. Sadece kulaktan dolma bilgilerle mi yoksa deneyimleyerek mi bu kanıya vardın? Biraz daha araştırmaya, belki bir süre staj şeklinde de olsa kendi mesleğini denemeye karar verebilirsin.

Çok iyi derecede İngilizce biliyorum. Tercih sebebi olabilmek için başka hangi dil öğrenilmeli?
Bazı sektörlerde bazı ülkeler lider özelliğini taşır ancak bir dil öğrenmede senin amacın doğrultusunda önemli olan onun yaygınlığı. İngilizceden sonra yaygın olan diller Rusça, Çince, İspanyolca, Fransızca, Arapça, Hintçe dillerinden birini seçebilirsin. 

Referans göstereceğim kimse yok. Referanslar bölümünü boş mu bırakmalıyım?
Eğer hiçbir yerde, hiçbir iş tecrüben yoksa elbette boş bırakırsın. Aman Sakın aile üyelerini referans bölümüne sıralama. Eğitimin süresince sana destek olan hocalar, staj yaptığın ya da katıldığın gönüllü çalışmalarda birlikte çalıştığın kişiler profesyonel referans olarak kabul edilebilir. Şirketlerin referans kontrolü yaptıklarını, verdiğin isimlerden hakkında bilgi istediklerini de unutma.

İngilizcemin yetersiz olduğunu yazmak istemiyorum ama sonra bu durum sorun olur mu? 
Büyük ihtimalle... Okumak ve yazmak İngilizce bilmek demek değil. Eğer yabancı dille ilgili eksiğin varsa hazır yolun başındayken bu sorunu çözmelisin. Diyelim ki yaptığın işin yabancı dille hiç ilgisi yok ama sana bütün dünyayı önünü kadar getiren internetin olanaklarından hiç mi yararlanmayacaksın? 

Banka operasyon ile ilgili başvurularıma olumlu herhangi bir cevap alamıyorum. Deneyimlerim farklı sektörlerde olduğu için mi? 
Banka giriş pozisyonlarında çok fazla başvuru alındığı için genellikle yeni mezunlar; yabancı dil bilgisi, okudukları okul / bölümleri, mezuniyet tarihi ve süresi ve hatta derecesi gibi kriterler dikkate alınarak özgeçmiş üzerinden ön incelemeye tabi tutuluyor.  Uygun görülenler sınavlara çağırılıyor ve ön görüşmeye alınıyor.

Bir şirket tarafından iki kez mülakata çağırıldım. Genel müdürlük ve teknik binasında girdiğim görüşmelerin üzerinden 1 ay geçti ve her iki birimden de olumsuz sonuç aldım. Neden? 
Seçme yerleştirme sürecinde görüşmeye çağrılanlar, aslında o pozisyon için uygun olabilecek adaylardır. Pozisyon için uygun olmadığı düşünülen adaylar özgeçmiş inceleme aşamasında elenir. Örneğin bir pozisyon için 100 kişi başvuru yapmışsa, bunların yaklaşık 80'i özgeçmiş üzerinden elenir. Kalan 20 kişiden 10'u görüşmeye çağrılır, bunlardan biri seçilir. Yani görüşmenin olumsuz sonuçlanması senin o işe uygun olmadığın anlamına gelmez, senden daha uygun adayların bulunduğu anlamına gelir. Bu arada başvurduğun yerlerden görüşmeye çağrılabilmek için özgeçmişini, ilanda aranan nitelikleri ön plana çıkaracak şekilde başvurduğun pozisyona özgü olarak hazırlamalısın.  

Bu pozisyon için neden başkasını değil de sizi seçelim? Neden bu firmada çalışmak istiyorsunuz? Maaş beklentiniz nedir?
Mülakata giden insanların kendileri gibi değil de "öyleymiş gibi" davranmaları belki işe kabul edilmelerini sağlayabilir ama başarılı olmalarını asla sağlamaz. En iyi cevabı değil seni tanımlayan en uygun cevabı vermen en doğrusu... Maaş beklentini yine kendi niteliklerine ve piyasa koşullarına uygun söylemelisin. Çok zorlanırsan, hangi miktarın altında çalışmayacağını belirtmenin de faydası olabilir. Kurumsal firmalar, en az ücret isteyen kişiyi değil, kriterleri en uygun ve en istekli adayı seçer.  

Başka ülkede yüksek lisans yapmamın kariyerime faydası olur mu? Bana maliyeti ne olur?
İş dünyasında artık pek çok pozisyonda uzmanlık aranıyor. Daha önce 4 yıllık bir üniversite mezunu olmak yeterliyken şimdi uzmanlık alanına bakılıyor. Pazarlama ama hangisi, dijital pazarlama mı? İşletme ama ne kadar finans bilgin var? Yüksek lisans programları, bunu elde etmenin iyi bir yolu. Ücretler ise ülkelere göre değişiyor ama yıllık ortalama 40.000-80.000 USD olduğunu söyleyebilirim. Ancak yüksek lisans programlarında asistanlık, grant, fellowship gibi burslar almak lisans burslarına göre daha olası. 

Stajyerler sigortalı sayılıyor mu? Ne kadar ücret alıyorlar? 
Eğitim gördükleri okulda zorunlu staj şartı bulunanlar ile okul tarafından staj yapması uygun görülen öğrenciler de staja başladıkları tarih itibariyle sigortalı sayılıyor. Yüksekokul ya da üniversiteli stajyerler işçi sayılmadığı için asgari ücretten yararlanamıyor. Yine de şirketlerin stajyerlerini yemek, servis gibi hizmetlerden yararlandırdığını ve onlara bir miktar ücret ödediğini görüyoruz. Ancak, 3308 sayılı mesleki eğitim kanunu kapsamında bir çalışma söz konusu ise (yani mesleki teknik eğitim), asgari ücretin yüzde 15 veya 30’undan (işyeri büyüklüğüne göre) aşağı ücret ödenmeyeceğini de söyleyeyim.  

 

Kaynak: http://isyasami.yenibiris.com/is-ararken-bunlara-da-dikkat.aspx?pageID=499&nID=72924&NewsCatID=337&AuthorID=0

Güncel İş Ilanları
Güncel Haberler
Güncel Duyurular
Yakın Zamandaki Etkinlikler

Sosyal medayada karmer

Bize Ulaşın

Bursa Uludağ Üniversitesi Görükle Kampüsü
Nilüfer - Bursa
(Eğitim Fakültesi B Blok Karşısı, Halk Bankası Yanı)
Telefon : +90 224 2942810-13
E-Posta : karmer@uludag.edu.tr

Uludağ Üniversitesi

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - 2024
Metin ULAŞ - (Yazılım)
Coşkun KAZANCI - (Grafik Tasarım)