Etkili Bir Ön Yazı İçin 10 İpucu


Ön yazının iş başvurusunda ne kadar önemli olduğunu artık duymayan kalmadı. Peki, ön yazıyı oluştururken adayların en çok neye dikkat etmesi gerekiyor? İşte etkili bir ön yazı için adayların takip etmesi gereken 10 ipucu. 

İş arama sürecinde doğru adımlara uyarak yazılmış vurucu bir ön yazı, işverenin karar sürecini etkiler. Dikkatle hazırlanmış bir ön yazı, adaylara nokta atışı ile hayalini kurdukları şirketin mülakatına davet edilmesine yol açar. Peki, adayların hazırlarken hangi detaylara dikkat etmesi, hangi adımları izleyerek ön yazılarını oluşturması gerekiyor?

İşte etkili bir ön yazı için adayların izlemesi gereken 10 ipucu:

Şirketi araştır

Yaratıcı ve çarpıcı bir ön yazı yazmadan önce başvurmak istediğin şirketi araştırman şirket hakkında ipucu verir. Bu amaçla şirketin web sitesine bakman, eğer varsa şirketin son yaptığı basın açıklamalarını ve şirketle ilgili çıkan haberleri okuman, hatta şirketin sosyal medyadaki hesaplarını incelemen şirket hakkında bilgi edinmeni ve ön yazıyı doğru yazmanı sağlar.

Kendi işinin dedektifi ol

Ön yazıda, eskiden olduğu gibi “Sayın Yetkili” ve “İlgili Makama” gibi makamlara hitap etmek yerine başvuracağın şirketin İK müdürüne hitap etmen daha büyük avantaj sağlayabilir. Başvuracağın şirketin İK müdürünün ya da işe alım uzmanının ismine internette yapacağın kısa bir araştırmayla ulaşmak artık çok kolay. Ancak isimlerine ulaşamazsan “….’nın İK Müdürü’ne” şeklinde yazmak da işini görebilir.

Kendini tanıt

Başvuracağın pozisyona yakınlığın nedir? İş deneyimin ve yeteneklerin pozisyonla ne kadar uyuşuyor? Bu soruya vereceğin cevaplar işe olan uygunluğunu ortaya koyar. O nedenle ön yazını yazarken bunları dikkate alman ve yeteneklerini, tecrübeni, çalışma tarzın çok uzun tutmadan anlatman büyük önem taşıyor.

Referansından bahset

Referanslar işe alımlarda oldukça etkili bir araç. Eğer bir referans aracılığı ile iş başvurusunda bulunuyorsan ön yazında referansının adını belirtmen sana büyük bir avantaj sağlar.

Nasıl bir değer katacağını anlat

Becerini, kişiliğini, çalışma tarzını anlatırken firmaya hangi noktalarda değer katacağını belirtmen gerekiyor. Seni neden işe almalılar? Onlara nasıl bir faydan olacak? Başvurduğun iş ilanına odaklanarak onlara katacağın değeri vurgulaman bu noktada çok önemli.

Klişelerden uzak dur

Ön yazında gereksiz sıfatlardan ve ifadelerden kaçın. Ön yazıda yer alan moda ifadeler, süslü sözler ve klişeler, hakkında kötü bir izlenim oluşmasına sebep olabilir.

Yazı karakterine dikkat et

Ön yazı yazarken hangi yazı karakterini kullanacağına da dikkat etmen gerekiyor. Çalışılan sektöre ve başvurulan şirkete göre yazı karakterini ve fontunu seçmen ancak bunu yaparken de aşırılıktan, basitlikten kaçman gerekiyor.

 

Sayısal veri kullan

Başvurduğun pozisyon sayısal verilerle ilgili bir çalışma alanı ise ön yazını sayısal verilerle destekleyebilirsin. Örneğin en son çalıştığın şirkete ne kadarlık bir katkın oldu, satışlarını ne kadar oranda artırdın? Ancak bunu yaparken gerçeğe bağlı kalman, rakamları şişirmemen gerekiyor!

Yazıyı kısa tut

Günümüz insanının dikkatini uzun süre belli bir noktada tutmak hayli güç. Bu nedenle ilgilinin başka bir tarafa kaymasını önlemek için çok uzun cümlelerden uzun dur. Kısa, net ve çarpıcı bir ön yazı yazmayı hedefle.

Göndermeden önce…

Tüm bu adımlara dikkat ederek ön yazını tamamladın ve bir an önce göndermek istiyorsun… Ancak sakın hemen gönderme! Ön yazında yer alan bilgilerin özgeçmişinle uyumlu olmasına dikkat et ve herhangi bir yazım yanlışına karşı dikkatli ol. Tüm bunlardan eminsen ön yazın artık başvuru için hazır demektir.

 Kaynak: http://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/etkili-bir-on-yazi-icin-10-ipucu/

Güncel İş Ilanları
Güncel Haberler
Güncel Duyurular
Yakın Zamandaki Etkinlikler

Sosyal medayada karmer

Bize Ulaşın

Bursa Uludağ Üniversitesi Görükle Kampüsü
Nilüfer - Bursa
(Eğitim Fakültesi B Blok Karşısı, Halk Bankası Yanı)
Telefon : +90 224 2942810-13
E-Posta : karmer@uludag.edu.tr

Uludağ Üniversitesi

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - 2024
Metin ULAŞ - (Yazılım)
Coşkun KAZANCI - (Grafik Tasarım)