Öz Geçmişinizde Neler Olmalı


CV kişisel bilgilerinizi mümkün olan en iyi şekilde sunmaya çalışır.  İş bulma sürecinde kendinizi en kısa şekilde tanıtan, bitirdiğiniz okuldan, katıldığınız kurslara, seminerlere, daha önceki iş deneyimlerinizden kişisel bilgilere kadar bilgilerin yer aldığı dosyadır. Özgeçmiş (CV), işe uygunluğu, özellikleri ve başarıyı özetle anlatan bir araçtır.

CV NASIL HAZIRLANIR?

Farklı seçeneklerde CV hazırlanır. Standart ya da kapsamlı bir CV hazırlayabilirsiniz. Basit ve standart CV, özgeçmişin içeriğini, isim, soy isim, iletişim bilgileri, eğitim durumu, iş tecrübesi deneyimler, referanslar, özel zevkler gibi konuların özetleri oluşturur. Herhangi bir firma ya da kurumda çalışmak isteyenler önce mutlak suret ile doğru hazırlanmış bir CV sunmaları gerekir. Bu şekilde kendinizi o iş yerine, patrona tanıtmanız mümkün olur. CV, Özgeçmişte içerik öncelikle doğru, anlaşılır, açık ve kısa olmalıdır. Sonra o iş hakkında ki görüşlerinizi ve o sektörde ki deneyimlerinizi CV içerisine yazabilirsiniz. Ayrıca, CV Okunaklı, basit ve sade olursa daha çok dikkat çekmektedir.

İKİ TÜR ÖZGEÇMİŞ YAZILABİLİR

- Zaman sıralı özgeçmiş
- İşlevsel özgeçmiş

Zaman sıralı özgeçmişte iş ve eğitim en sondan başlayarak ters tarih sırasına göre yazılır.

İşlevsel yazımda önemli olan yapılanların gruplara ayrılmasıdır. Her grup istenirse tarih sırasına konulabilir. CV Özgeçmiş iş görüşmesine girmek için adaylar tarafından hazırlanarak bir ön mektupla işverene (İnsan Kaynakları Birimine) sunulur. CV kesinlikle bir dosya içerisinde temiz, kırışıksız, bükülmeden sunulmalıdır. CV' ye mutlaka güncel bir fotoğraf eklenmelidir.

ÖZGEÇMİŞİNİZDE NELER OLMALI

Kişisel bilgiler: 
Bu bölüme isminiz, adresiniz, doğum tarihinizi, sizinle iletişim kurulabilmesi için telefon numaranızı ve e-posta adresinizi yazmanız gerekli.

Eğitim ve nitelikler:
Bu bölüme mezun olduğunuz okullar ve derecelerini ( özelikle üniversite ve üstü bir eğitiminiz varsa) yazmanız gerekli. Ayrıca bitirdiğiniz kurs ve seminerleri, aldığınız sertifikaları da yazabilirsiniz.

İş tecrübeleri:
Özgeçmişinizin en önemli bölümü iş deneyimlerinizin yer aldığı kısım. İşverenler kariyer hayatınız boyunca hangi aşamalardan geçtiğinize dikkat ederler. Bu bölümü yazarken şunlara dikkat edin:

-İlk önce hangi tarihler arasında nerede, hangi pozisyonda çalıştığınızı doğru bir şekilde yazın.

-İş tanımı yapmanız çok önemli. Çalıştığınız pozisyonda neler yaptığınızı anlatın. Bunları yazarken de nasıl bir ortamda kaç kişiyle çalıştığınızı belirtin.

-İş becerilerinizi anlatın. Bu işi yaparken şunu başardım gibi.

İlgi alanları ve başarılar:

Bu kısmı oldukça kısa ve amacına uygun tutmaya çalışın. Bu bölüme yazabileceğiniz bazı maddeler şunlar.

-İlgi alanlarınıza değişik alanlardan hobilerinizi ekleyin. Örneğin sadece spor çeşitleri değil, yaratıcılığınızı kullandığınız hobi alanlarından da söz edin.

-Eski ve klişe deyimleri kullanmayın: "Arkadaşlarımla sohbet etmek" gibi.

-Sıra dışı hobiler kendinizi öne çıkarmanıza yardımcı olabilir. Dağa tırmanma ya da rafting gibi. Bunlar sizin kendinize olan özgüveninizin yüksekliğini gösterir.

-Herhangi bir ekipte liderseniz bundan da söz etmelisiniz. Bu bir spor takımının ya da bowling takımının olabilir. Bu sizin ekip ruhuna uygunluğunuzu gösterir.

Beceriler:
Bu alana bildiğiniz yabancı dilleri okuma, konuşma ve yazma derecelerini ayrı ayrı olacak şekilde yazın. Ayrıca kullanabildiğiniz bilgisayar programları ve dereceleri de bu bölüme yazmalısınız. 

Referanslar:
Bu alana sizi tanıyan ve hakkınızda işverenlere tavsiyede bulanabilecek kişileri yazın. Örneğin üniversiteden bir hocanız ve önceki işverenlerinizden biri olabilir. Aile üyeleri referans kısmına girmez.

http://www.sabah.com.tr/iste-insan/2014/11/12/cv-nasil-hazirlanir

Güncel İş Ilanları
Güncel Haberler
Güncel Duyurular
Yakın Zamandaki Etkinlikler

Sosyal medayada karmer

Bize Ulaşın

Bursa Uludağ Üniversitesi Görükle Kampüsü
Nilüfer - Bursa
(Eğitim Fakültesi B Blok Karşısı, Halk Bankası Yanı)
Telefon : +90 224 2942810-13
E-Posta : karmer@uludag.edu.tr

Uludağ Üniversitesi

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - 2024
Metin ULAŞ - (Yazılım)
Coşkun KAZANCI - (Grafik Tasarım)