İş Görüşmelerinde Sıklıkla Sorulan Sorular


Görüşmelerde sıkça sorulan sorular için cevaplarınızı hazırlayın ve yüksek sesle bu soruları cevaplayın. Görüşmeye gideceğiniz şirket hakkında bilgi edinin ve sorular hazırlayın. Böylece görüşeceğiniz kişiye, işle gerçekten ilgilendiğiniz mesajını vereceksiniz. Son olarak da, gideceğiniz yer ve yaklaşık süre hakkında bilgi edinmeyi unutmayın.

Her ne kadar her sektör ve görüştüğünüz kişiler farklı olsa da, bazı sorular vardır ki her görüşmeci bu soruları sormayı görev edinmiştir. Bu yüzden aşağıdaki sorulara ve önerilere bir göz atın ve kendi cevaplarınızı hazırlamaya çalışın.

Sizi neden işe alalım?

İşte kendinizi tanıtmanız için bir fırsat. Güçlü yönlerinizi, özelliklerinizi, yapabileceklerinizi kısa ve öz bir şekilde ortaya koymanızın tam zamanı. Yalnız bu soruyu çok genel olarak cevaplamaktan kaçının. Herkes çok çalıştığını ve dürüst olduğunu söyler, size ait kişisel özelliklerinizden bahsedin.

Neden burada çalışmak istiyorsunuz?

Bu hazırlıklı gelip gelmediğiniz anlamak için sorulan bir sorudur. Şirket ve sektör hakkında bilgi edinmeden sakın bir görüşmeye katılmayın. Eğer sağlıklı bir araştırma yaptıysanız, bu soru deneyimleriniz ve özelliklerinizin işe uygunluğunu anlatmak için bir fırsat.

En zayıf yönünüz nedir?

Bu soruyu cevaplamanın sırrı, zayıflığınız konusunda dürüst olmanız ancak bunu nasıl avantaja çevirdiğinizden bahsetmektir. Örneğin, geçmişte bir şirketle probleminiz olduysa, kendinizi motive etmek için ne gibi adımlar attığınızdan bahsedin. Bu, kendinizi tanıdığınızı ve daha iyi hale gelmek için ne yaptığınızı gösterecektir. Bu soruya vermemeniz gereken tek cevapsa “Zayıf bir yönüm yok” olacaktır.

Son işinizden neden ayrıldınız?

Son işinizden kötü ayrıldıysanız da bu soruyu negatif bir şekilde cevaplamaktan kaçının. Olabildiğince politik olun. Eğer eski işinizin kötü yönlerinden bahsediyorsanız, birkaç iyi yönünden bahsetmeye de özen gösterin. Eski şirketiniz hakkında durmadan şikayet etmeniz, davranışlarınız hakkında karşı tarafa çok da iyi bir fikir vermeyecektir.

Karşılaştığınız zor bir durumu ve problemi nasıl çözdüğünüzü anlatın.

Bazen bu soruya bir karşılık bulmak zor olabilir özellikle yeni mezunsanız ve çok fazla iş deneyiminiz yoksa. Görüşmeciler, konu ne olursa olsun sizin eleştirel bir şekilde düşünebildiğiniz ve çözüm üretebildiğinizi görmek isterler.

Gurur duyduğunuz en büyük başarınız nedir?

Bu sorunun sırrı, spesifik olmak ve pozisyonla en çok ilgili başarınızı seçmektir. En büyük başarınız lisede okulun şampiyon basket takımında yer almaksa, daha uygun profesyonel bir başarı seçin. Şirketin aradığı özellikleri düşünün ve şirketin ihtiyaçlarına uygunluğunuzu gösterecek bir örnek geliştirin.

Düşündüğünüz maaş nedir?

Bu özellikle iş deneyimi az olanlar için çok zor yanıtlanacak bir soru. İş görüşmesine gitmeden önce, piyasayla ilgili bir araştırma yapın ve bu işten ne kadar para almanız gerektiğini öğrenin. İş teklifini almadan önce maaş konusunu konuşmaktan uzak durun. Görüşmeciye, anlaştığınız takdirde adil bir maaş belirlenmesi konusunda konuşmaya açık olduğunuzu bildirin. Eğer bir cevap vermeniz konusunda ısrar ediliyorsa, kesin bir sayı vermektense bir aralık vermeyi tercih edin.

Bana kendinizden bahsedin.

Çok kolay bir soru gibi görünse de, cevaplanması aslında çok zor bir soru çünkü alanı çok geniş. Önemli olan şu, görüşme yaptığınız kişi sizin hafta sonları ne yaptığınızı öğrenmekten çok sizi kişisel olarak tanımak istiyor. Kendinizle ilgili birkaç nokta belirleyin, profesyonel deneyimlerinizden, kariyer hedeflerinizden bahsedin ve bu konulara bağlı kalın. Konuyu toparlayıp sonucu o şirkette çalışmak istediğinize getirin.

http://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/8-klise-is-gorusmesi-sorusuyla-basa-cikmanin-yolu/

Güncel İş Ilanları
Güncel Haberler
Güncel Duyurular
Yakın Zamandaki Etkinlikler

Sosyal medayada karmer

Bize Ulaşın

Bursa Uludağ Üniversitesi Görükle Kampüsü
Nilüfer - Bursa
(Eğitim Fakültesi B Blok Karşısı, Halk Bankası Yanı)
Telefon : +90 224 2942810-13
E-Posta : karmer@uludag.edu.tr

Uludağ Üniversitesi

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - 2024
Metin ULAŞ - (Yazılım)
Coşkun KAZANCI - (Grafik Tasarım)