İş Aramada 8 Önemli Kural


 

İş aramak bazıları için zorlu bir süreç olabilir. Tüm önemli iş görüşmeleri için özgeçmişini hazırlarken, tam donanımlı ve hazır olunmalıdır. İş aramaya başlanırken bilinmesi gereken 8 önemli nokta şunlardır: 

1. ARAŞTIRMANI YAP VE İLGİLENDİĞİN SEKTÖR HAKKINDA BİLGİ EDİN

Seninle aynı deneyime ve seviyeye sahip insanların neler yaptığını öğrenip benzer fırsatları değerlendirebilirsin. İlgilendiğin şirketlerin LinkedIn profillerini ve Twitter hesaplarını inceleyebilirsin. Aynı zamanda sektör hakkında araştırma yapıp tüm önemli noktalarını öğrenmelisin. Bu bilgiler hayalindeki sektöre ve pozisyona odaklanmana yardımcı olup iş görüşmelerinde işine yarayacaktır.

2. ARAŞTIR, ARAŞTIR VE DAHA FAZLA ARAŞTIR

İş fırsatları için Careerbuilder ya da Monster gibi en önemli iş arama platformlarıyla yerel iş arama sitelerini kullanabilirsin. Gazeteler ve şirket web sayfaları biraz eski tarz olsa da aynı zamanda iyi birer kaynak olabilir. Ve unutmamalısın ki birçok iş fırsatı iş arama platformlarından gelmez, iş fırsatlarının sadece %20’si için ilan verilir.

3. DİJİTAL PROFİLİNİ OLUŞTUR

Geçen hafta katıldığın partinin fotoğraflarını Facebook hesabında paylaşmak gelecekteki işin için hiçbir getirisi olmayacaktır. Tüm sosyal medya hesaplarının herkese açık olmadığından emin olmalısın. Tabi ki bu profesyonel network ’ün için ya da onları etkileyecek bilgi paylaşımı için kullanmıyorsan aynı şey Twitter ve Instagram  hesapların için de geçerli.

Unutma: işverenler, seni Google’da aratacaklardır, bu yüzden de senin hakkında buldukları şeyler seni iyi temsil etmeli. Bunun yanında çok sıkıcı gelse de iş aradığında LinkedIn senin en iyi arkadaşın olacaktır. LinkedIn profilin; açık, net ve profesyonel görünmeli (gülümsediğin bir vesikalık fotoğraf da bunda çok etkilidir). Burada kesinlikle selfie kullanmamalısın.

BONUS TİP: Eğer dijital sektörde (gazetecilik, pazarlama, halkla ilişkiler ya da buna benzer alanlarda) çalışmak istiyorsan, senin ismini taşıyan bir  web sitesi oluşturmak tam bir nokta atışı olacaktır. flavors.me ve about.me sitelerini inceleyebilir ya da WordPress de göz atabilirsin.

4. NETWORK’ÜNÜ OLUŞTUR VE BUNU KULLAN

İş olanakları için en önemli noktalardan biri network oluşturmaktır. Monster ya da buna benzer sitelerden bir iş bulamazsan ve fazla iş deneyimin de yoksa, bu noktada önemli olan ne bildiğin değil, kimi tanıdığın önemlidir. Girmeye çalıştığın sektördeki açık pozisyonları öğrenmek için arkadaşlarınla, ailenle ya da diğer tanıdıklarınla konuşabilirsin. Yönetici alımlarında özellikle referansla gelen adayların şansları daha yüksektir.

5. ÖZGEÇMİŞİNİ BAŞVURDUĞUN İLANA GÖRE OLUŞTUR

Sadece başvurduğun iş ile ilgili deneyimleri eklemelisin. Çok az bir iş deneyimine sahip olsan bile yazın çalıştığın Ben & Jerry’den kazandığın beceriler, müşteri ilişkileri ya da satışla ilgili ise bunlardan bahsedebilir, okul dışındaki yaptığın aktiviteler ya da gönüllü çalışmalarını da özgeçmişine ekleyerek özgeçmişini daha çekici hale getirebilirsin. Eğerrainbowdungeons@XYZ.com gibi bir e-posta adresine sahipsen onu bir an önce değiştirmelisin.

6. MÜKEMMEL BİR ÖN YAZI OLUŞTUR

Özgeçmişine ekleyemediklerinden bahsetme zamanı. Bunu gelecekteki işverenine yazdığın bir aşk mektubu gibi düşünebilirsin. Sadece “ben, ben, ben” dememeli “ben ve siz” olarak yazıyı oluşturmalısın. Şirkete nasıl katma değer katacağını vurgulamalı ve her iki tarafın da kazanacaklarından bahsederek, nasıl birlikte büyüyüp mutlu olacağınızı dair işvereni ikna etmelisin. Yani en önemlisi onları şaşırtmalısın. Ve ön yazıyı kısa tutmalısın, kimse 10 paragraftan oluşan 10 sayfalık bir ön yazıyı okumak istemez.

7. TAKİP ET

Normal şartlar altında başvurunu gönderdikten 2 ya da 4 hafta içerisinde cevap alman gerekir. Eğer dönüş yapılmadıysa telefon ederek ya da e-posta göndererek hala ilgilendiğini onlara gösterebilirsin. Ama sürekli arayarak insanları rahatsız etmemeye de özen göstermelisin.

8. TEBRİKLER – İŞİ ALDIN (YA DA OLUMSUZ CEVAP ALDIĞIN İÇİN TOPARLANMALISIN)!

Olumsuz yanıt almak biraz ağır gelebilir. Ama iş arama sürecinde bunların hepsini normal karşılamak gerekir. Sadece bir şirketin (ya da daha fazlasının) seni istememesi, diğerlerinin de istemediği anlamına gelmez. Sadece henüz doğru olanı bulamamışsındır. O yüzden motivasyonunu yüksek tut, deneyimlerinden öğren ve yola devam et. Vazgeçmeyenler sonunda kazanır.

http://www.ef.com.tr/blog/language/avcisi-ararken-dikkat-etmen-gereken-8-onemli-kural/

 

Güncel İş Ilanları
Güncel Haberler
Güncel Duyurular
Yakın Zamandaki Etkinlikler

Sosyal medayada karmer

Bize Ulaşın

Bursa Uludağ Üniversitesi Görükle Kampüsü
Nilüfer - Bursa
(Eğitim Fakültesi B Blok Karşısı, Halk Bankası Yanı)
Telefon : +90 224 2942810-13
E-Posta : karmer@uludag.edu.tr

Uludağ Üniversitesi

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - 2024
Metin ULAŞ - (Yazılım)
Coşkun KAZANCI - (Grafik Tasarım)